Homeفارسیقبرسسوالات متداول درباره اقامت دائم قبرس و اخذ پاسپورت اروپا

سوالات متداول درباره اقامت دائم قبرس و اخذ پاسپورت اروپا

-

“چگونه می‌توان از مزایای سرمایه گذاری برای خرید یک ملک در قبرس استفاده نمود؟” 

کشور قبرس در حال حاضر به منظور خرید املاک نوساز و یا حتی قدیمی، اقدام به ارائه تسهیلات بسیار مناسب در قالب وام های بانکی دراز مدت می‌نماید. شما به عنوان متقاضی استفاده از این تسهیلات می‌باید حائز شرایط وام مذکور باشید.

”آیا خرید ملک در قبرس یک سرمایه گذاری مفید به حساب می آید؟”

با توجه به شرایط مناسبی که برای خرید ملک در قبرس و امکان بازپرداخت اقساط آن در طی سالیان طولانی وجود دارد پاسخ این پرسش بلی است. ضمن اینکه به این  مطلب هم توجه داشته باشید شما از همان زمان که اقدام به خرید ملک نموده اید مالک آن ملک هستید و می‌توانید از کلیه امکاناتی که به واسطه این خرید برای شما فراهم شده است استفاده کنید. استفاده شما می‌تواند فقط محدود به مسافرت و استراحت باشد و یا حتی می‌تواند آغازی برای پیگیری امور اقامت شما باشد. همچنین چنانچه ملک خود را در منطقه رو به رشد و مناسبی تهیه نموده باشید هم از سود ناشی از ارزش افزوده آن بهره خواهید برد و هم با اجاره دادن آن می‌توانید تمام یا بخشی از هزینه های اقساط ماهانه خود را نیز تامین نمایید.

“آیا می توانم ملک شخصی خود را به دیگران اجاره دهم؟”

شما می‌توانید به راحتی نسبت به اجاره دادن ملک خود اقدام کنید. همچنین موسسات مختلفی وجود دارند که خدمات اجاره املاک را ارائه می‌کنند همانند سایر نقاط دنیا، هزینه های شارژ، آب، برق، تلفن و مواردی را از این دست را مستاجر می‌پردازد و مالک نیز موظف به پرداخت مالیات ملک، شارژ انجمن ساختمان و خدمات مدیریتی ساختمان می‌باشد. چنانچه امکان حضور در قبرس را ندارید عقد قرارداد با شرکت های خدمات دهنده ضروری است تا در زمان انجام امور مرمتی و سایر موارد، نیازی به حضور شما به عنوان مالک نباشد. ‌

هزینه حدودی پیدا کردن مستاجر و عقد قرارداد با وی حدود ۸.۵٪ مبلغ اجاره سالانه می‌باشد. شما با اجاره دادن ملک خود می‌توانید بخش عمده ای از هزینه اقساط ملک را تامین نمایید. چنانچه قصد خریداری ملکی در قبرس را به منظور اجاره دادن آن دارید، می‌باید به نکات زیر توجه کنید:
۱- ملک خود را در منطقه و پروژه ای انتخاب کنید که صرفا مطابق با سلیقه شما نباشد، بلکه نظر و سلیقه توریست ها و مراجعین به آن منطقه را هم در نظر بگیرید تا همواره مشتریان بیشتری به عنوان مستاجر برای شما وجود داشته باشند.
۲- شما امکان اجاره ملک خود را هم به صورت سالانه و هم به صورت کوتاه مدت دارید. در صورتی که ملک خود را به صورت سالانه یا طولانی مدت اجاره دهید، مسلما امکان استفاده از ملک دیگر برای شما وجود نخواهد داشت و ملک کاملا در تصرف مستاجر خواهد بود. حسن این روش در این است که شما می‌توانید روی مبلغ کاملا مشخصی به عنوان دریافتی سالانه از مستاجر حساب کنید.
۳- چنانچه مایلید در بخشی از سال ملک را برای استفاده خودتان نگهدارید، می‌توانید از اجاره دادن ملک به صورت کوتاه مدت استفاده کنید. اجاره های کوتاه مدت در تعطیلات تابستانی و کلا در زمان های High Season قیمت های بالاتری نسبت به اجاره بلند مدت (حتی تا 4 برابر) دارند و شما می‌توانید با اعلام روزهای ثابتی از سال که مایلید ملک مذکور خالی باشد، نسبت به اجاره دادن آن اقدام نموده و شرکت طرف قرارداد خود را، از این موضوع آگاه نمایید.

“نحوه پرداخت قبوض آب، برق، تلفن به چه صورت انجام می شود؟”

چنانچه شما در قبرس حضور دائم ندارید، روالهای رایجی در قبرس وجود دارد که به کمک آنها، بانک ها می‌توانند از جانب شما اینگونه هزینه ها را در موعد مقرر پرداخت کنند.

“تا چه مدت زمان می توان به عنوان توریست در قبرس اقامت داشت؟”

بسته به این که کشور محل اقامت شما چه کشوری باشد، طول اقامت متغیر است. افراد مقیم برخی از کشورها می‌توانند به صورت نامحدود در قبرس اقامت داشته باشند و در سایر موارد بسته به شرایط و ویزای صادر شده این مدت زمان متغیر است.

شرایط اخذ ویزا

“برنامه سفر اول به قبرس به منظور بازدید از پروژه ها به چه صورت خواهد بود؟”

شما به عنوان خریدار در قالب یک سفر کوتاه توریستی می توانید به قبرس سفر کنید و از نزدیک اقدام به مشاهده و بررسی پروژه های مسکونی بنمایید. معمولا فروشندگان و سازندگان ملک در قبرس با ارسال یک دعوت نامه رسمی، برای شما درخواست یک ویزای کوتاه مدت خواهد نمود که در طول آن قادر به بازدید از پروژه ها و در صورت تصمیم گیری نهایی، آغاز نمودن پرونده خرید ملک باشید.

“شرایط اخذ ویزای توریستی اولیه به منظور بازدید از پروژه ها چیست؟”

شما به عنوان یک توریست و سرمایه گذار می باید مدارک لازم را برای گرفتن این ویزا فراهم نموده و آنها را جهت ارائه به سفارت قبرس در ایران در اختیار کارشناسان ما قرار دهید تا ویزای توریستی شما به منظور سفر به قبرس و بازدید از پروژه ها آماده شود.

البته سفارت قبرس در قبول یا رد درخواست ویزای شما مختار خواهد بود ولذا شما می باید به بهترین نحو ممکن توانایی مالی خود را مبنی بر قصد جدی به سرمایه گذاری در قبرس نشان دهید. از این رو می باید کلیه مدارکی را که در زیر به آنها اشاره شده است به صورت کامل و دقیق تهیه نمایید. این مدارک به صورت کلی شامل اطلاعاتی هستند که توانایی مالی شما را به منظور سفر توریستی به قبرس و سرمایه گذاری در این کشور به اثبات برساند.
توجه داشته باشید که پروسه صدور ویزا در داخل سفارت قبرس در ایران آغاز خواهد شد و بسته به اینکه در چه بازه زمانی از سال اقدام برای اخذ ویزا صورت گرفته باشد، با توجه به ترافیک متقاضیان ویزا، متفاوت است ولیکن حدودا به طور میانگین به دوازده روز زمان نیاز است تا ویزای توریستی اولیه صادر شود.

“بعد از خریداری نمودن ملک، شرایط اخذ ویزا به چه صورت خواهد بود؟”

پس از مراجعه اول شما به قبرس، در پاسپورت شما یک ویزای قبرس به ثبت رسیده است که همین ویزا در مراحل بعدی و صدور ویزاهای بعدی بسیار به شما کمک خواهد کرد. شما ممکن است به منظور تکمیل پرونده خرید ملک، ثبت در اداره مهاجرت و گرفتن پینک اسلیپ و انتقال سند رسمی نیازمند به حضور مجدد در قبرس باشید که در اینصورت ترتیبات لازم برای این سفر و اخذ ویزا انجام خواهد شد.
 چنانچه پس از تکمیل پروسه انتقال سند، قصد مراجعه به قبرس را داشته باشید، دولت قبرس پس از حصول اطمینان از فعالیت سرمایه گذاری انجام شده توسط شما، معمولا نسبت به صدور ویزای بلند مدت تر برای شما اقدام خواهد نمود که این ویزا پس از اتمام اعتبار، می تواند مجددا قابل تمدید نیز باشد.

به منظور تهیه و تامین مدارک مناسب جهت دریافت این وبزا، در دست داشتن اسناد مالکیت ملک و آخرین قبوض پرداختی آب و برق و تلفن و … و یک پرینت از گردش حساب بانکی تان در قبرس که دال بر پرداخت اقساط ماهانه ملک خریداری شده باشد، ضروری است.

مراحل خرید یک ملک در قبرس

“هزینه های جانبی خرید یک ملک شامل چه مواردی است؟”

هزینه های جانبی خرید خانه در قبرس حدود ۵ درصد از ارزش ملک است که شامل مواردی از قبیل مالیات انتقال، مالیات خرید، هزینه ابطال تمبر، دستمزد وکیل، دریافت تسهیلات بانکی، هزینه های دفترخانه و اداره ثبت است.
این هزینه ها پس از عقد قرارداد شما با وکیل در چند نوبت و بسته به وضعیت پیشرفت پرونده خرید ملک شما می باید پرداخت شوند.

“لیست کلی از مراحلی که برای خرید یک ملک در قبرس باید انجام شوند شامل چه مواردی است؟”

به طور کلی برای خرید یک ملک در قبرس، لازم است شما مراحل زیر را طی نمایید:
۱- از میان پروژه هایی که به شما معرفی می‌شود، ملک مورد نظر خود را انتخاب نمایید.
۲- یک وکیل معتبر و مورد تایید دولت قبرس را انتخاب نمایید تا برخی کنترل ها را در خصوص ملک انتخابی شما، برای شما انجام دهد. به شرح وظائف این وکیل در ادامه مطالب همین قسمت اشاره خواهد شد.
۳- رزرو کردن ملک مورد نظر با پرداخت مبلغی به عنوان بیعانه. این کار باعث خواهد شد تا ملک مذکور از لیست املاک فروشنده خارج شود و امکان پیشنهاد دادن آن به خریدار دیگری نباشد. مبلغ این بیعانه در حالت های مختلف متفاوت است چراکه هم به شرایط ملک مذکور از نظر آماده تحویل بودن یا در حال ساخت بودن بستگی دارد و هم به قیمت ملک مربوط است.
۴- تقاضا نمودن استفاده از تسهیلات بانکی. این تقاضانامه شامل لحاظ نمودن موارد و نکاتی است که در قسمت مربوط به نحوه دریافت وام بانکی به آن اشاره خواهد شد.
۵- پرداخت نمودن هزینه های مربوط به دفترخانه و ثبت و مالیات های مربوطه

“چرا باید یک وکیل برای خودم انتخاب کنم؟”

 از لحظه ای که شما ملک مورد نظر را انتخاب نموده اید تا زمانی که سند ملک به نام شما انتقال داده شود به حضور یک وکیل معتبر و مورد تایید نیاز دارید. هزینه به خدمت گرفتن یک وکیل جهت انجام امور حقوقی مربوط به خرید یک ملک حدود ۱ الی ۱.۵ درصد مبلغ ملک است و به شما اطمینان خاطر خواهد داد که تمامی مراحل کارتان به صورت کاملا قانونی و بدون برخورد با هیچ مشکلی پیش میرود. توجه داشته باشید که رویه های قانونی خرید ملک و قوانین ثبت اسناد و املاک در هر کشوری متفاوت است و به هیچ وجه صحیح نیست که شما تنها با تکیه بر احکام و قوانین جاری در کشور ایران، اقدام به خرید ملک در قبرس نمایید. توصیه میشود وکیلی که برای این کار انتخاب مینمایید قادر به صحبت کردن به زبانهای یونانی، انگلیسی باشد.

“شرح وظائف وکیلی که باید برای خود انتخاب کنم شامل چه مواردی است؟”

سوابق ملک انتخاب شده توسط شما را در اداره ثبت بررسی خواهد کرد تا مشکلی از نظر بدهی های قبلی و یا مواردی شبیه به این برای ملک مذکور وجود نداشته باشد. چنانچه ملک از قبل دارای وام نیز باشد، وکیل می‌تواند در مورد استفاده کردن و یا عدم استفاده از وام قبلی شما را راهنمایی کند.
نظارت بر مفاد قرارداد فروشی که شما منعقد می‌شود که شامل عملیات انتقال وجه پیش پرداخت از طرف شما به وکیل فروشنده نیز هست. مفاد قرارداد مذکور دارای موارد متعددی است که در ادامه مطالب همین قسمت، به آن اشاره شده است.
گرفتن تسویه حساب از اداره های آب، برق، گاز، شهرداری، مالیات و همچنین برگه تسویه شارژ ماهانه ساختمان از مالک قبلی بررسی مدارکی که شما برای دریافت وام بانکی آماده نموده اید و انجام کلیه امور بانکی به منظور دریافت تسهیلات بانکی برای شما حضور در دفترخانه در زمان انتقال سند مالکیت به نام شما، کنترل مدارک در دفترخانه و پیگیری کلیه مراحل مورد نیاز در آنجا انتقال قراردادهای آب، برق، گاز و غیره به نام شما به عنوان مالک جدید توجه به این نکته ضروری است.

“رزرو کردن یک ملک به چه معناست و شامل چه مواردی است؟”

 شما با رزرو کردن یک ملک، آنرا به صورت موقت در اختیار خود در آورده اید. در چنین حالتی فروشنده دیگر ملک مذکور را به سایر خریداران عرضه نخواهد کرد و شما فرصت کافی دارید تا به کمک وکیل خود نسبت به بررسی و کنترل سوابق ملک اقدام نمایید. برای رزرو ملک، میباید در ابتدا هزینه ای معادل ۳۰۰۰ یورو پرداخت نمایید و الباقی مبلغ را تا سقف ۳۰ الی ۴۰٪ ارزش ملک، پس از انعقاد قرارداد پرداخت نمایید.

“مفاد قراردادی که پس از رزرو ملک بسته خواهد شد شامل چه مواردی است؟”

این قرارداد پس از بررسی و تایید سوابق ملک منعقد خواهد شد که به منزله مبایعه نامه خرید ملک بوده و در موارد بعدی مورد نیاز خواهد بود. نکاتی که در این قرارداد می‌باید مدنظر قرار گیرند، به شرح زیر است:
۱- قیمت نهایی ملک
۲- قیمت اظهار شده
۳- نحوه پرداخت و ارز انتخاب شده
۴- ضمائم و ملحقات قرارداد
۵- تعیین طرف پرداخت کننده برای مالیات های مربوط این معامله
۶- عدم ابهام در مفاد قرارداد و عدم موکول کردن موردی به آینده
۷- در صورت خرید ملک به صورت مبله، لیستی کاملی از وسایل موجود در ملک
۸- اطمینان از عدم وجود هیچ گونه هزینه و یا مورد پیش بینی نشده در آینده
با در نظر گرفتن این موارد، شما با اطمینان خاطر می‌توانید نسبت به انتقال پیش پرداخت به فروشنده اقدام نمایید.

شرایط اخذ وام

“آیا امکان دریافت وام برای خرید پروژه های املاک قبرس وجود دارد؟”

 بله، وام های خرید ملک از املاک قبرس با شرایط مناسب تا حدود ۶۰ درصد قیمت ملک قابل فراهم شدن میباشند.

“وام توسط چه کسی و چگونه پرداخت می‌شود؟” 

 به طور کلی تسهیلات خرید ملک در قالب وام های ۳ تا ۴ ساله توسط سازندگان ارائه میشود. احتمال دریافت وام برای خرید ملک های دسته دوم وجود ندارد.

“برای دریافت وام از سازندگان به چه اطلاعات و مدارکی نیاز می‌باشد؟”

سازندگان برای واگذاری تسهیلات به شما، مدارک مختلفی را از شما درخواست می‌کنند و توصیه می‌شود که پیشاپیش حتما نسبت به تهیه و تکمیل آنها به بهترین وجه ممکن اقدام کنید. این مدارک حداقل به شرح زیر هستند:
چنانچه در یک شرکت مشغول به کار هستید:
۱- 3 فیش حقوقی آخر
۲- صورتحساب گردش ۶ ماهه اخیر حساب بانکی
۳- نامه معرفی از محل کار با ذکر تاریخ استخدام و تایید درآمد ماهیانه
۴- کپی گذرنامه
چنانچه شما خود دارای شرکت هستید:
۱- مدارک رسمی دال بر ثبت شرکت
۲- آخرین اظهارنامه مالیاتی شرکت
۳- صورتحساب گردش ۶ ماهه اخیر حساب بانکی
۴- نامه ای مبنی بر تایید درآمد ماهیانه
۵- کپی گذرنامه

“بهره ای که به تسهیلات گرفته شده تعلق می‌گیرد چقدر است؟” 

بهره ای که در حال حاضر به تسهیلات دریافت شده از سازندگان جهت خرید ملک تعلق می‌گیرد حدود ۴٪ سالیانه می‌باشد.

آشنایی با قوانین اقامت و اجازه کار در قبرس

“قوانین اقامت و اجازه کار در قبرس به چه صورت هستند؟” 

مجوز اقامت و  کار در اروپا توسط دولت کشورهای اروپایی به افراد خارجی (غیر اروپایی) داده می شود. گرفتن اقامت موقت و دائم در اروپا همانند سایر کشورها در سراسر جهان، تابع یک سری مقررات و ظوابط است که با رعایت آنها می توان اقدام به اخذ اقامت نمود. چنانچه فردی اقامت موقت اروپا را کسب نماید، به شرط دارا بودن شرایط لازم می تواند این اقامت را تمدید نماید و پس از پنج سال موفق به کسب اقامت دائم گردد. افرادی که اقامت دائم را از این طریق کسب نمایند مجاز هستند تا برای دریافت پاسپورت اروپایی خود اقدام نمایند که البته این امر مستلزم طی شدن زمانی حدود پنج سال پس از گرفتن اقامت دائم قبرس می باشد.


قوانین اقامت در اکثر کشورهای عضو اتحادیه اروپا و شنگن تا حد زیادی با یکدیگر مشابه هستند و داشتن اقامت هر یک از آنها، تمام حقوق مرتبط با یک فرد مقیم اروپا را برای شما به همراه خواهد آورد.

“آیا با خرید ملک امکان کسب مجوز کار هم برای خریدار فراهم می شود؟”

به صورت کلی، قوانین اخذ اقامت و اجازه کار مستقل از خرید ملک می باشند و شما با داشتن یک ملک در قبرس اجازه کار در این کشور را نخواهید داشت. ولیکن چنانچه شما شرایط لازم به منظور کسب اقامت قبرس را دارا باشید می توانبد به کمک قوانین حاکم بر کشور قبرس در خصوص اقامت و اجازه کار، مجوز کار در قبرس را کسب نمایید که در این خصوص کارشناسان ما می توانند مشاوره حقوقی لازم را به شما ارائه نمایند

“آیا اقامت اروپا با تمکن مالی امکان پذیر می باشد؟” 

بله، اقامت اروپا با تمکن مالی امکان پذیر می باشد. در این روش شما باید به اداره مهاجرت قبرس این اطمینان را بدهید که منابع مالی کافی جهت اقامت در قبرس را دارید و می توانید از پس تمامی هزینه های جاری و احتمالی برآیید.

در روش اقامت اروپا با تمکن مالی نیاز به سپرده گذاری مبلغ تعیین شده در یکی از بانکهای دولتی را دارید.