Homeاقامت و مهاجرتاقامت در اروپااقامت و تابعیت قبرس (Cyprus)

اقامت و تابعیت قبرس (Cyprus)

-

اقامت و تابعیت قبرس (Cyprus)

قوانین و مقررات اقامت و تابعیت در قبرس طبق قانون اساسی مصوب سال ۱۹۶۷ می‌باشد . اصول حقوقی تابعیت قبرس به دو بخش تقسیم می‌شود:

افرادی که قبل از ۱۶ آگوست سال ۱۹۶۰ متولد شده‌اند و یا افرادی که بعد از استقلال قبرس (یعنی بعد از سال ۱۹۶۰) به دنیا آمده‌اند.

اقامت و تابعیت قبرس – اعتبار پاسپورت قبرس

پاسپورت قبرس به لحاظ اعتبار در رده 13 جهان قرار دارد و با داشتن پاسپورت قبرس شما می‌توانید به 150 کشور دنیا بدون داشتن ویزا مسافرت کنید. شما با در اختیار داشتن پاسپورت و یا تبعه ی کشور قبرس می‌توانید بدون ویزا یا با ویزای الکترونیک و یا با ویزای فرودگاهی به کشورهای مهم ذیل سفر کنید که عبارت است از:

آلبانی؛ آندورا؛ آرژانتین؛ ارمنستان؛ اتریش؛ بلاروس؛ بلژیک؛ بوسنی و هرزوگوین؛ برزیل؛ بلغارستان؛ چیلی؛ کلمبیا؛ کرواسی؛ دانمارک؛ دومینیکا؛ جمهوری دومینیکا؛ اکوادور؛ السادور؛ استونی؛ فیجی؛ فنلاند؛ فرانسه؛ گرجستان؛ آلمان؛ یونان؛ گرانادا؛ گواتمالا؛ هنگ کنگ؛ مجارستان؛‌ایسلند؛‌اندونزی؛‌ایرلند؛ اسرائیل؛‌ایتالیا؛ ژاپن؛ قزاقستان؛ کنیا؛ لیتوانی؛ لیختن اشتاین؛ لتونی؛ لوگزامبورگ؛ مالزی؛ جزیره مارشال؛ مکزیک؛ موناکو؛ هلند؛ نیوزیلند؛ نروژ؛ فلسطین؛ پاناما؛ پاراگوئه؛ پرو؛ فیلیپین؛ لهستان؛ پرتغال؛ قطر؛ رومانی؛ سنت لوسیا؛ سن مارینو؛ صربستان؛ سنگاپور؛ اسلواکی؛ اسلوونی؛ آفریقای جنوبی؛ کره جنوبی؛ اسپانیا؛ تانزانیا؛ سوئیس؛ سوئد؛ تایوان؛ اوکراین؛‌امارات متحده عربی؛ انگلستان اروگوئه؛ واتیکان سیتی؛ زامبیا و زیمباوه.اقامت در کشور قبرس

اقامت و تابعیت قبرس – دریافت اقامت موقت قبرس

اقامت قبرس به دو صورت دائم و موقت صادر می‌شود. افرادی که اقامت قبرس را دارند می‌توانند در کشور قبرس زندگی کنند و هر چند بار که می‌خواهند به‌این کشور رفت و آمد داشته باشند. افرادی که اقامت دائم می‌گیرند به صورت مادام العمر از‌این حق بهره مند می‌گردند و افرادی که اقامت کوتاه مدت کسب می‌کنند می‌توانند اقامت خویش را تا زمانی که شرایط لازم را دارند تمدید کنند.

اقامت و تابعیت قبرس – روش های دریافت اقامت موقت در کشور قبرس

در حال حاضر روش های گرفتن اقامت موقت در کشور قبرس را بررسی می‌نماییم که به این شرح است:

تحصیل:اقامت موقت قبرس به افرادی که در دانشگاه های قبرسی پذیرش بگیرند و تحصیل کنند داده می‌شود. این افراد تا هر زمانی که تحصیلشان طول بکشد می‌توانند اقامت خود را تمدید کنند. همچنین‌این افراد پس از پایان دوره تحصیل می‌توانند از روشهای سایر برای تمدید اقامت خویش اقدام نمایند.

تحصیل فرزندان:والدینی که فرزند خود را در یکی از مدارس قبرس ثبت اسم کنند می‌توانند برای خود و فرزند خود اقامت کوتاه مدت بگیرند. این افراد اجازه کار نخواهند داشت و باید نشان دهند که از جای دیگری تامین مالی هستند.

افراد متخصص:اقامت موقت قبرس به افراد متخصصی که شامل پیشنهاد کار از شرکت های قبرسی باشند داده می‌شود. این افراد الی زمانی که قرارداد کاری داشته باشند می‌توانند اقامت خود را تمدید نمایند.

ثبت شرکت: شهریهاقامت موقت قبرس به افرادی که در قبرس شرکت ثبت کنند و مقدار معینی سرمایه اولیه داشته باشند داده می‌شود. این افراد تا زمانی که شرکت آنها دایر است می‌توانند اقامت خود را تمدید کنند و در قبرس کار کنند.

نکته ی مهم : چنانچه که شما از طریق ثبت شرکت اقامتی را بدست آورده‌اید و شرکتتان به مدت 3 سال فعالیت داشته باشد می‌توانید برای تبدیل اقامت موقت به دائم هم درخواست دهید.

اقامت و تابعیت قبرس – مدارک لازم جهت اخذ اقامت موقت در قبرس

مدارک لازم جهت اخذ اقامت موقت در قبرس به شرح زیر می‌باشد :

تکمیل فرم درخواست

ارائه کپی و اصل پاسپورت

ارائه چهار قطعه عکس رنگی در سایز پاسپورت

ارائه مدارک لازم در خصوص داشتن تمکن مالی کافی برای تامین هزینه های اقامت خود در قبرس

داشتن بیمه از یک بیمه خصوصی

مدارک لازم بر قرارداد کاری؛ راه‌اندازی و ثبت شرکت

اقامت و تابعیت قبرس – اخذ اقامت دائم در قبرس

بدون شک یکی از اصلی ترین دغدغه های بسیاری از شماها دستیابی به اقامت دائم کشور قبرس می‌باشد لذا در صورتی که شما تمایل به رسیدن اقامت دائم قبرس را دارید باید بدانید که رسیدن به‌این هدف از طرق ذکر شده در ذیل‌امکان پذیر است:

ازدواج با شخصی که تابعیت قبرس را داشته باشد.

خرید ملک

تمکن مالی؛ با خرید‌املاک با ارزش بسیار کمتر از 300 هزار یورو اقامت موقت تمکن مالی به اقامت دائم قابل تبدیل است

نکته مهم :درصورتی که شما قصد خرید ملک در‌این کشور را دارید بایستی حداقل 300 هزار یورو سرمایه گذاری در بخش‌املاک کنید.

نکته مهم :کسانی‌ که اقامت موقت را دریافت می‌کنند، اگر ۲ سال اول را بتوانند ۱۸۱ روز در قبرس بمانند، حتی به صورت ناپیوسته می‌توانند پس از ۲ سال اقامت دائم‌این کشور را اخذ کنند.

کسانی که اقامت دائم قبرس را دارند میتوانند بدون نیاز به ویزا به کل کشورهای اروپایی سفر کنند.به دلیل مشکلی که بین قبرس جنوبی و ترکیه بر سر قسمت های اشغالی وجود دارد قبرس تاکنون به طور کامل وارد پیمان شینگن نشده است. بنابراین کسانی که اقامت موقت قبرس را می‌گیرند همچنان برای سفر به سایر کشورهای اروپایی نیاز به ویزا دارند ولی شرایط صدور ویزا و برخورد سفارتخانه ها قابل مقایسه با شرایط موجود در‌ایران نیست و به راحتی و با ارائه مدارکی که دارد میتوانند در مدت ۱ هفته ویزای شینگن بگیرد. بدیهی است که‌این مشکل تا زمان وارد شدن قبرس به پیمان شینگن وجود خواهد داشت.همچ داشتهمچنینین اگر کسی ویزای شینگن داشته باشد می‌تواند پس از ورود به کشور مبدا (صادر کننده ویزا) وارد قبرس شود و در طی مدتی که ویزای شینگن او معتبر است در قبرس بماند.

اقامت و تابعیت قبرس – راه های اخذ اقامت دائم قبرس

راه های دریافت اقامت دائم قبرس به شرح زیر می‌باشد :

ازدواج:اقامت دائم قبرس به افرادی که با اتباع قبرسی ازدواج نمایند داده خواهد شد.

خرید ملک:اقامت دائم قبرس به افرادی که حداقل ۳۰۰,۰۰۰ یورو در بخش‌املاک قبرس سرمایه گذاری کنند داده می‌شود که ۲۰۰,۰۰۰ یورو آن باید بصورت نقد باشد و الباقی آن میتواند بصورت تسهیلات و وام بانکی باشد.. لزومی ندارد که‌این مبلغ فقط در یک واحد سرمایه گذاری شود و می‌توان به عنوان مثال یک ویلا و یک مغازه خرید. همچنین برای بعضی از ملک ها می‌توان تسهیلات گرفت گرچه نکته‌ای که وجود دارد‌این است که طبق قانون شما باید حتما ۲۰۰,۰۰۰ یورو سرمایه داشته باشید و الباقی را میتوانید بصورت اقساط (وام و تسهیلات) پرداخت نمایید.

اقامت و تابعیت قبرس – مدارک لازم برای گرفتن اقامت دائم در قبرس

مدارک لازم برای گرفتن اقامت دائم در قبرس به شرح زیر می‌باشد :

تکمیل فرم درخواست

ارائه یک کپی از پاسپورت

ارائه دو قطعه عکس در سایز پاسپورت

ارائه اسناد اداری که حاکی از درآمد قانونی شما در‌این کشور باشد

ارائه اسناد مربوطه که دلیل اقامت شما در قبرس را ثابت نماید ( ازدواج؛ خرید ملک، تمکن مالی و… )

ارائه اسناد کافی در خصوص در اختیار داشتن تمکن مالی مورد نیاز برای اقامت دائم در قبرس

در اختیار داشتن بیمه نامه

اقامت و تابعیت قبرس – تبدیل اقامت موقت به اقامت دائم کشور قبرس

طبق قانون افرادی که اقامت موقت قبرس را از طریق ثبت شرکت کسب کرده باشند و ۳ سال شرکتشان در قبرس فعال بوده باشد ، می‌توانند برای تبدیل اقامت موقت خود به اقامت دائم اقدام نمایند. برای گرفتن اقامت دائم ، باید ارائه داده شود که افراد از نظر مالی مستقل هستند و سربار دولت قبرس نخواهند شد و همچنین تخصص یا سرمایه آنها در طول مدتی که در قبرس بوده‌اند به پیشرفت‌این کشور کمک کرده است. آنها باید در یک مصاحبه نیز شرکت کنند و ارائه دهند که به فرهنگ و جامعه قبرس علاقه مندند.

ثابت اداری تبدیل ویزای موقت به ویزای دائم ۶ الی ۱۲ ماه به طول می‌انجامد. شایان ذکر است که در موارد خاص می‌توان قبل از ۳ سال و در شرایط استثنائی شاید بتوان در کمتر از ۶ ماه هم روال قانونی را طی کرد.گذر از‌این مرحله شغل ساده‌ای نیست و نیاز به بهره گیری از خدمات وکیلی مجرب دارد

اقامت و تابعیت قبرس – اخذ تابعیت یا شهروندی قبرس

به طور کلی فرایند تابعیت دوگانه در کشور قبرس‌امری عادی است چونکه در بسیاری از کشورها به محض دریافت پاسپورت؛ پاسپورت قبلی شما را باطل می‌نمایند. باید بدانید که فرایند گرفتن پاسپورت قبرس و شهروندی اتحادیه اروپا چیزی در حدود 3 ماه طی می‌کشد. علاوه بر تمامی موارد ذکر شده در فوق؛ شما با سرمایه گذاری در بخش‌املاک می‌توانید برای اخذ تابعیت و پاسپورت‌این کشور اقدام کنید که برای‌این‌امر شما به حداقل 2.5 میلیون یورو سرمایه نیاز خواهید داشت. همچنین شما با داشتن اقامت دائم قبرس بعد از 6 سال می‌توانید پاسپورت قبرس را اخذ نمایید.

نکته ی مهم : سرمایه پرداخت شده بعد از گذشت 3 سال قابلیت برداشت را دارد.

اقامت و تابعیت قبرس – مزیت های گرفتن تابعیت یا شهروندی قبرس

مزیت های گرفتن تابعیت یا شهروندی قبرس به شرح زیر می‌باشد :

گرفتن تابعیت در عرض 3 ماه

نرخ مالیات پایین

قابلیت داشتن تابعیت دوگانه

عدم احتیاج به دانستن زبانی جدید برای گرفتن تابعیت

عدم ممانعت برای زندگی؛ کار و تحصیل در اروپا

توانایی تجارت آزاد در اتحادیه اروپا

دسترسی مستقیم به دریای مدیترانه

نرخ جرایم بسیار پایین

استفاده از سیستم های بهداشتی و درمانی پیشرفته

در‌این قسمت به بررسی راه های اخذ تابعیت و اقامت در قبرس می‌پردازیم که عبارتند از:

از طریق تولد فرزند در خاک قبرس

با تولد نوزاد یا بچه دار ساختن خود کودک اقامت و تابعیت در قبرس راکسب میکند. تمامی شهروندان بریتانیایی و مستعمرات آن یا کشورهای مشترک المنافع که در قبرس بین سال های 1914 و 1960 متولد شده‌اند و همچنین کسانی که حداقل پنج سال در زمان استقلال‌این کشور (1960) اقامت داشته‌اند بعنوان تبعه قبرس محسوب می‌شوند.

از طریق اصل خون

هرگاه طفلی از پدر قبرسی بعد از سال 1960 در هر کجای دنیا متولد گردد تبعه قبرس محسوب می‌شود. و چنانچه طفلی در خاک قبرس از مادر قبرسی بدنیا آید و پدر وی نامعلوم یا بدون تابعیت باشد ممکن است برای جلوگیری از بی تابعیت شدن طفل، تابعیت و اقامت در قبرس به وی اعطا گردد.

اقامت و تابعیت قبرس – تابعیت مضاعف قبرس

در قوانین قبرس، تابعیت مضاعف به رسمیت شناخته شده و با آن مخالفتی صورت نگرفته است.

اقامت و تابعیت قبرس – از دست دادن تابعیت قبرس

تابعیت و اقامت در قبرس ممکن است بصورت ارادی و غیرارادی (اجباری) سلب گردد.

الف) ترک تابعیت

در قانون تابعیت و اقامت در قبرس، تابعیت اجازه داده شده است ولی بعضی از اشخاص حق ترک ملیت را ندارند که عبارتند از:

افرادی که خدمت نظام وظیفه خود را انجام نداده باشند؛

اشخاصی که در حال طی کردن مجازات خود برای ارتکاب جرم می‌باشند.

ب) سلب تابعیت (از دست دادن غیر ارادی تابعیت)

افرادی که از طریق تقاضا تابعیت و اقامت در قبرس را بدست آورده‌اند ممکن است به یکی از علل زیر تابعیت خود را از دست دهند:

شخصی که تابعیت در قبرس را براساس تقلب و مدارک جعلی بدست آورده باشد

شخصی که علیه‌امنیت کشور و دولت اقداماتی انجام داده باشد

شخصی که باید به مدت پنج سال در قبرس اقامت داشته باشد در خارج از کشور بطور مداوم اقامت نموده و به سفارت‌این کشور در خارج از کشور، برای ثبت کردن خروج خود مراجعه نکرده باشد.


مهاجرت به قبرس

راه های مهاجرت دائم به قبرس:

مهاجرت به قبرس از طریق ازدواج :مهاجرت دائم به قبرس  به افرادی که با اتباع قبرسی ازدواج  نمایند داده می‌شود.

مهاجرت به قبرس  از طریق خرید ملک :در‌این روش متقاضی باید حداقل ۳۰۰ هزار یورو در بخش‌املاک قبرس سرمایه گذاری کند که ۲۰۰ هزار یورو آن باید به صورت نقد بوده و الباقی آن  می‌تواند به صورت تسهیلات و وام بانکی باشد. آیلیسترز می‌تواند شما را در‌امرخرید ملک قبرس و مراحل حقوقی دریافت اقامت یاری نماید

راه های مهاجرت موقت به قبرس :مهاجرت به قبرس از طریق تحصیل : مهاجرت موقت به  قبرس به افرادی که در دانشگاه های قبرسی پذیرش بگیرند و تحصیل کنند داده می‌شود. این افراد تا هر زمانی که تحصیلشان ادامه یابد می‌توانند اقامت خود را تمدید کنند. همچنین‌این افراد پس از پایان دوره تحصیل می‌توانند از روشهای دیگر اقامت ، قبرس خویش را تمدید کنند.

مهاجرت به قبرس از طریق تحصیل کودکان : والدینی که فرزند خود را در یکی از مدارس قبرس ثبت نام کنند، می‌توانند برای خویش و فرزند خود اقامت موقت بگیرند. این افراد اجازه شغل استخدامی نخواهند داشت ولی در صورت کارآفرینی از طریق ثبت شرکت می‌توانند کار کنند.

مهاجرت به قبرس برای افراد متخصص :افراد متخصصی که دارای پیشنهاد کار از شرکت های قبرسی باشند، واجد شرایط اخذ اقامت قبرس هستند. این افراد تا زمانی که قرارداد کاری دارند، می‌توانند اقامت قبرس خود را تمدید نمایند.

مهاجرت به قبرس از طریق ثبت شرکت :افرادی که در قبرس شرکت ثبت کنند و مقدار مشخصی سرمایه اولیه داشته باشند واجد شرایط اخذ اقامت قبرس هستند. این افراد الی زمانی که شرکت آنها دایر است، می‌توانند اقامت خود را تمدید کنند و در قبرس کار کنند.

تبدیل اقامت موقت به اقامت دائم قبرس

طبق قانون افرادی که اقامت موقت قبرس را از طریق ثبت شرکت کسب کرده‌اند و شرکتشان سه سال در قبرس فعال باشد، می‌توانند برای تبدیل اقامت موقت خود به اقامت دائم اقدام نمایند.

برای اخذ اقامت دائم ،  باید احراز شود که افراد از نظر مالی غیروابسته هستند و سربار دولت قبرس نخواهند شد و همچنین تخصص یا سرمایه آنها در طول مدتی که در قبرس بوده‌اند به پیشرفت‌این کشور کمک کرده است.

آنها باید در یک مصاحبه نیز شرکت کنند و نشان دهند که به فرهنگ و جامعه قبرس علاقه مندند.

پاسپورت قبرس

به افرادی که تابعیت قبرس را بگیرند ، پاسپورت قبرسی داده خواهد شد. قبرس از جمله کشور هایی است که می‌توان با سرمایه گذاری تابعیت آن را اخذ و پاسپورت دوم دریافت نمود. در قسمت های بعدی‌این شرایط توضیح داده خواهد شد.

طبق قانون اتحادیه اروپا ، افرادی که به هر روش قانونی در هر یک از کشورهای اروپایی ۷ سال زندگی کرده باشند می‌توانند برای اخذ تابعیت (اخذ پاسپورت) درخواست بدهند.

قبرس و پیمان شنگن

کسانی که اقامت دائم قبرس را دارند، می‌توانند بدون نیاز به ویزا به تمام کشورهای اروپایی سفر کنند.

به دلیل مشکلی که بین قبرس جنوبی و ترکیه بر سر قسمت های اشغالی وجود دارد، قبرس تاکنون به طور کامل وارد پیمان شنگن نشده است. بنابراین کسانی که اقامت کوتاه مدت قبرس را می‌گیرند، برای سفر به سایر کشورهای اروپایی احتیاج به ویزا دارند.

اگر کسی ویزای شینگن داشته باشد می‌تواند پس از ورود به کشور مبدا (صادر کننده ویزا) وارد قبرس شود و در طی مدتی که ویزای شینگن او معتبر است در قبرس بماند.

اخذ پاسپورت اروپایی ، پاسپورت قبرس

در اتحادیه اروپا ، قبرس تنها کشوری است که در حال حاضر ارائه دهنده تابعیت و پاسپورت در زمان کوتاه ۳ تا ۴ ماه بدون نیاز به داشتن اقامت قبرس و بدون آزمون زبان به متقاضیان است. قبرس سریع ترین راه برای به دست آوردن تابعیت انجمن اروپا و پاسپورت اروپایی را دارد. سرمایه گذار، همسر و فرزندان تحت تکفل زیر ۲۸ سال طی گذراندن مراحل قانونی و در مدت ۳ تا ۴ ماه همزمان پاسپورت اروپایی دریافت خواهند نمود.

این برنامه سرمایه گذاری در اوراق دولتی و یا در بانک و یا‌ املاک در قبرس بین ۲٫۵ تا ۵ میلیون یورو میباشد که پس از مدت ۳ سال‌این سرمایه را می‌توان برداشت نمود.

سپرده بانکی

سرمایه گذار بایستی مبلغ ۵ میلیون یورو را به مدت ۳ سال در بانک قبرس و یا اوراق دولتی سرمایه گذاری کند. این مبلغ پس از ۳ سال قابل برداشت میباشند.

سرمایه گذاری در‌املاک قبرس

متقاضی با سرمایه گذاری در‌ املاک می‌تواند برای دریافت ملیت و پاسپورت قبرس اقدام نماید. متقاضی بایستی حداقل مقدار ۲،۵ میلیون یورو در‌املاک و مستغلات سرمایه گزاری نماید.

در هر دو روش، هزینه های دولتی و وکیل به صورت مجزا پرداخت می‌شود.

وضعیت اخذ پاسپورت قبرس

اخذ پاسپورت قبرس و شهروندی اتحادیه اروپا در طی زمان نزدیک ۳ ماه می‌باشد.

این برنامه سرمایه گذاری در سپرده دولتی و یا در بانک و یا‌املاک در قبرس بین ۲٫۵ الی ۵ میلیون یورو میباشد.

سرمایه پس از مدت ۳ سال قابل برداشت است.

این قوانین برای تمامی تابعیت ها قابل اجرا است.

تابعیت دوگانه در قبرس مجاز است. در برخی از کشورها به محض دریافت پاسپورت آن کشور، پاسپورت قبلی شخص باید باطل شود.

برای اخذ پاسپورت و گذراندن مراحل اداری، احتیاجی به داشتن اقامت قبرس نیست.

سرمایه گذار، همسر و فرزندان تحت تکفل زیر ۲۸ سال همزمان پاسپورت اروپایی دریافت خواهند نمود. با توجه به قوانین قبرس ، فرزندان بزرگسال (بین ۱۸ تا ۲۸ سال) در صورتی که دانشجو در دانشکده های و یا کالج باشند وابسته به والدین شناخته شده و واجد شرایط برای اخذ پاسپورت خواهند بود.

ویزای توریستی قبرس

روادید توریستی قبرس ، به متقاضیانی داده خواهد شد که به نیت بازدید و تفریح، می‌خواهند به‌این کشور سفر کنند. ویزای توریستی ، اجازه‌ی کار یا اقامت طولانی‌‌مدت را به فرد نمی‌دهد و تنها به صورت ویزای کوتاه مدت صادر خواهد شد. در صورت تقاضای روادید توریستی قبرس ، مصاحبه انجام خواهد شد و حضور متقاضی در سفارت قبرس الزامی است. برای دریافت وقت سفارت ، شخص درخواست‌کننده‌ی ویزا  باید به‌صورت حضوری به سفارت جمهوری قبرس مراجعه نماید.

اولین مرحله برای درخواست روادید هر کشوری، تکمیل فرم تقاضای ویزا است. جهت درخواست روادید قبرس ، فرم مربوطه را باید حضوراً از ساختمان اداری سفارت جمهوری قبرس دریافت نمود.

حتما توجه فرمایید چنانچه قصد سفر خانوادگی دارید، برای هر کدام از اعضا باید فرم جداگانه‌ پر کنید.

درباره قبرس

جمهوری قبرس کشوری جزیره‌ای است، در شرق دریای مدیترانه که پایتخت آن نیکوزیا است. این کشور به دو بخش قبرس شمالی (بخش ترک‌نشین) و قبرس جنوبی ( قبرس اروپایی ) یا قسمت یونانی‌نشین تقسیم می‌شود که در آن هردو زبان ترکی و یونانی رسمی هستند. یونانی ‌ها ارتودوکس و ترک‌های قبرس مسلمان هستند. جزیره قبرس پس از جزیره ساردنی و سیسیل سومین جزیره بزرگ در دریای مدیترانه ‌است و جمهوری قبرس از اعضای اتحادیه اروپا می‌باشد. قبرس از نقاط گردشگرپذیر مدیترانه ‌است و در ۱ ژانویه ۲۰۰۸ به حوزه یورو پیوست.

جمعیت همه جزیره قبرس یک میلیون و صد هزار نفر است و جمعیت جمهوری قبرس بدون احتساب قبرس شمالی ۸۴۰ هزار فرد است. ۷۷۷ درصد مردم‌این جزیره یونانی و ۱۸ درصد نیز از ترک های قبرس هستند.

این جزیره به خاطر مکان راهبردی خود در طی تاریخ مورد حمله و اشغال‌امپراتوری‌های گوناگون ازجمله هیتی‌ها، آشوری‌ها، مصری‌ها،‌ایرانیان، یونانی‌ها، رومی‌ها، بیزانسی‌ها، عثمانی‌ها و اعراب قرار اسکان داده شده. اسکندر مقدونی در ۳۳۳ پیش از میلاد قبرس را از‌ایران جدا کرد.

موقعیت جغرافیایی قبرس

کشور قبرس در دریای مدیترانه قرار دارد. موقعیت دقیق‌این کشور شرق دریای زیبای مدیترانه است. پایتخت قبرس نیکوزیا اسم دارد.

وضعیت آب و هوایی قبرس

قبرس دارای تابستان‌ های گرم و خشک و طولانی است که از اواسط ماه می‌تا اواسط اکتبر به طول می‌انجامد. زمستان‌ در قبرس کوتاه، ملایم و گاهی نیز با بارندگی همراه است و مدت آن نیز از دسامبر تا فوریه است.

اقتصاد قبرس

اقتصاد جزیره قبرس از اغاز استقلال مبتنی بر سیستم بازار ازاد بوده است. صادرات عمده ی قبرس شامل : محصولات کشاورزی(گندم ، جو ، سیب زمینی ، ومرکبات)، میوه های مختلف، تنباکو ، محصولات صنعتی ، انواع البسه ، کفش وصنایع دستی بوده است. واردات عمده نیز شامل: مواد خوراکی ، دام زنده، نفت ومحصولات شیمیایی است.


پاسپورت قبرس

پاسپورت قبرس و راههای اخذ اقامت قبرس ، شهروندی ، تابعیت‌این کشور در‌این مقاله مورد بررسی و تحلیل قرار می‌گیرد. چگونه و از چه راههایی می‌توان پاسپورت قبرس را بدست آورد؟ اعتبار و قدرت پاسپورت قبرس در جهان چقدر است؟ آیا میشه پاسپورت قبرس رو خرید؟ بهترین و سریعترین روش اخذ پاسپورت قبرس اروپایی چیست؟ کلید دستیابی به پاسخ‌این قبیل سوالات در مطالعه‌این نوشتار نهفته است. اخذ پاسپورت کشور قبرس از طرق مختلفی انجام می‌گیرد. پاسپورت قبرس جزء معتبرترین پاسپورت های جهان هستند. با دریافت پاسپورت‌این کشور شما دسترسی به کل اروپا خواهید داشت و هرجا اتحادیه که تمایل داشته باشید می‌توانید کار و زندگی نمایید. ما در ادامه مهم ترین و مهم ترین نکات را به طور کامل و جامع در مورد مهاجرت به قبرس و اخذ پاسپورت کشور قبرس شرح خواهیم داد. به شما پیشنهاد می‌شود با وکلای مجرب که آشنا به‌امور مهاجرتی می‌باشد، مشورت فرمایید. همواره می‌توانید جهت دریافت پاسخ سؤالاتتان و تصمیم آگاهانه در تمامی زمینه های مرتبط با مهاجرت، با آیلیسترزو مشاوره با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید تا اطلاعات لازم را در‌این جهت کسب نمایید. همچنین از ویدیو ها و مقالات موسسه دیدن فرمایید تا از مطالب آن بهره مند شوید.

در ادامه به بررسی موضوعات زیر در  این مقاله بپردازیم:

پاسپورت قبرس و شرایط عمومی

پاسپورت قبرس و اعتبار آن

پاسپورت قبرس و روش های اخذ پاسپورت

اخذ پاسپورت قبرس از طریق کار

اخذ پاسپورت قبرس از طریق تحصیل

اخذ پاسپورت قبرس از طریق سرمایه گذاری

اخذ پاسپورت قبرس از طریق تولد

اخذ پاسپورت قبرس از طریق ازدواج

اخذ پاسپورت قبرس از طریق پناهندگی

پاسپورت قبرس و مدارک لازم

پاسپورت قبرس و نکات مهم در باب قبرس

پاسپورت قبرس و وکیل معتبر برای‌امور مهم

پاسپورت قبرس و سخن پایانی

پاسپورت قبرس و شرایط عمومی

افراد قبل از مهاجرت به کشور قبرس نیاز است اطلاعات تکمیلی در مورد شرایط کلی‌این کشور داشته باشند. کشور قبرس جزئی از اتحادیه اروپا به شمار می‌آید. جزیره‌ای است که در شرق مدیترانه واقع شده است و دارای آب و هوای بسیار معتدل و مدیترانه‌ای می‌باشد و دارای چشم‌انداز بسیار زیبایی است که سالانه افراد زیادی را به خود جذب می‌نماید. مساحت‌این کشور 9،251 کیلومتر مربع است. قبرس به دو بخش قبرس شمالی (ترک نشین) و قبرس جنوبی (یونانی نشین) تقسیم شده است و زبان رسمی‌این کشور زبان  یونانی و ترکی می‌باشد.

پایتخت کشور قبرس نیکوزیا است. جمعیت‌این کشور حدود یک میلیون و صدو هفتاد هزار نفر است، که تعداد کثیری از جمعیت‌این کشور را یونانی ها تشکیل داده‌اند که در بخش قبرس جنوبی زندگی می‌کنند. اقلیت های کشور قبرس مسیحی (کاتولیک، مارونی و ارمنی) هستند. برای اخذ پاسپورت قبرس باید اصول و ضوابط مربوط به اقامت و تابعیت و تفاوت آ نها را بدانید. اقامت یک خصوص مادی و حقوقی نسبت به کشور مقابل دارد و تابعیت بر اساس حقوق بین الملل خصوصی به‌این معنا هستند که فرد عضوی از جمعیت تشکیل دهنده دولت می‌باشد، در واقع یک رابطه سیاسی، بین المللی، داخلی، حقوقی و معنوی بین فرد و کشور قبرس است که‌این باعث می‌شود که نسبت به یکدیگر تکالیفی داشته باشند.

اخذ پاسپورت و تابعیت یک کشور بر اساس تولد،  بر دو اصل خاک و خون است، کشور قبرس از قاعده خون پیروی می‌نماید. در نتیجه اگر یکی از والدین (پدر یا مادر) تابعیت قبرس را داشته باشند، به فرزندشان تابعیت قبرس اعطا می‌گردد و فرزند می‌تواند پاسپورت قبرس را اخذ نماید.

پاسپورت قبرس و اعتبار آن

کشور قبرس به لحاظ قدرت پاسپورت در کل جهان در جایگاه هفتم ( در کنار کشور رومانی ) قرار گرفته است. شما با خرید یا بدست آوردن پاسپورت‌این کشور قادر خواهید بود تا به 122 کشور جهان آزادانه و بدون نیاز به اخذ ویزا سفر کنید. شایان ذکر است که برای سفر به 43 کشور نیز نیاز به دریافت ویزای فرودگاهی در کشور مقصد ( یا اصطلاحا Visa-on-Arrival )‌ خواهید داشت.

قدرت پاسپورت قبرس بیانگر میزان اعتبار پاسپورت در کل دنیا  هستند. همه افراد با داشتن پاسپورت قبرس اجازه ورود بدون محدودیت به ۱۲۲ کشور را خواهند داشت. اما  برای ورود به ۷۶ کشور ملزم به اخذ ویزا خواهید شد، که در جدول زیر با توضیح جزئیات قابل ملاحظه می‌باشد.

پاسپورت قبرس و روش های اخذ پاسپورت

متقاضیان برای اخذ پاسپورت قبرس باید به‌این مورد دقت داشته باشند که با توجه به شرایطشان کدام راه مناسب می‌باشد، تا بتوانند بهترین انتخاب را داشته باشند. همان طور که مستحضر هستید پاسپورت قبرس از روش های مختلفی‌امکان پذیر می‌باشد، که ذیلا به تفصیل و تحلیل هرکدام می‌پردازیم:

پاسپورت قبرس از طریق کار

پاسپورت قبرس از طریق تحصیل

پاسپورت قبرس از طریق سرمایه گذاری

پاسپورت قبرس از طریق تولد

پاسپورت قبرس از طریق ازدواج

پاسپورت قبرس از طریق پناهندگی

اخذ پاسپورت قبرس از طریق شغل

اخذ اقامت از طریق کار با توجه به شرایطی که در ادامه به آن خواهیم پرداخت‌امکان پذیر می‌باشد.  شهروندان غیر انجمن اروپا که تمایل به کار در قبرس را دارند، برای ورود به‌این کشور نیاز به مجوز کار و همچنین دریافت ویزای کار خواهند داشت. شخص باید از یک کارفرمای قبرسی پیشنهاد شغلی یا همان Job offer دریافت نماید. صدور مجوز کار منوط به‌این خواهد بود که فرد واجد شرایط در کشور قبرس و اتحادیه اروپا برای انجام آن کار یافت نشود. که پس از آن اجازه ی کار 3 ماه الی یک ساله برای او صادر خواهد شد. لازم به ذکر است که تا 4 سال قابل تمدید می‌باشد و بعد آن تمدید آن‌امکان پذیر نمی باشد، مگر‌اینکه فرد در یک شرکت استخدام شود و از حقوق بالایی برخوردار گردد.

حداقل حقوق و دستمزد در کشور قبرس 870 یورو می‌باشد. که در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی مانند آلمان، اتریش و … بسیار کم میباشند.

یکی از مهم ترین موارد برای اخذ ویزای کار در کشور مقابل توجه به نرخ بیکاری و حداقل حقوق یا دستمزد آن است، که برای هر متقاضی بسیار دارای اهمیت می‌باشد. طبق نمودار زیر آمار بیکاری در کشور قبرس در ژانویه سال 2019 برابر با 4/7 درصد بوده، که از سال 2017 تاکنون سیر نزولی داشته است.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای کار قبرس به شرح زیر میباشند:

یک پیوند به صورت دستی اضافه کنید

گام به گام تا کار در خارج از کشور

راهنمای گام به گام تا کار در خارج از کشور

پاسپورت قبرس ۴

فرم های درخواست M.58 و M.64

کپی گذرنامه

گواهی پزشکی

پاسپورت با اعتبار حداقل 3 ساله

یک ویزای کوتاه مدت صادر شده از سفارت قبرس

بیمه نامه

اجاره نامه یک ملک با اعتبار حداقل یک ساله

توافق نامه استخدامی حداقل یک ساله

گواهی عدم سوء پیشینه

برخی از مشاغل مورد نیاز کشور قبرس :

مهندسی برق

فناوری اطلاعات (IT)

امور مالی

مهندسی مخابرات

مشاور‌املاک

صنعت حمل و نقل دریایی

ویزای کار قبرس

اخذ پاسپورت قبرس از طریق تحصیل

همان طور که مستحضر هستید تحصیل در کشورها به طور مستقیم منجر به اخذ پاسپورت نمی گردد. کشور قبرس هم از‌این قاعده مستثنی نمی باشد، صرف تحصیل در کشور قبرس منجر به اعطای اقامت و دریافت پاسپورت نخواهد گردید. دانشجو پس از پایان تحصیلات می‌بایست در آن کشور کارفرما پیدا کند و ویزای تحصیلی را به ویزای کاری تغییر دهد. تنها در‌اینصورت است که به شخص اجازه اقامت داده می‌شود. تحصیل در قبرس در مراحل کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا‌امکان پذیر می‌باشد و دانشگاه های‌این کشور آماده پذیرش دانشجویان از سرتاسر نقاط جهان می‌باشند. آموزش عالی کشور قبرس از دو بخش دولتی و خصوصی تشکیل می‌شود. در ادامه به شرح کامل‌این مقاطع خواهیم پرداخت.

تحصیل در دوره کارشناسی ملزم به اخذ دیپلم ۱۲ ساله می‌باشد. این دوره ۴ سال به طول می‌انجامد. شما می‌توانید در رشته های فنی و مهندسی، علوم انسانی ریاضیات، پزشکی، حقوق و … تحصیل کنید. برای تحصیل در‌این مقطع نیاز به آیلتس ۶ می‌باشد. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی به طور میانگین ۳۰۰۰ یورو الی ۱۰۰۰۰ یورو می‌باشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در قبرس اغلب دو سال به طول می‌انجامد. دانشجویان خارجی از سراسر نقاط جهان می‌توانند برای تحصیل در‌این مقطع اقدام نمایند. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی‌امکان پذیر می‌باشد و در‌این دوره احتیاج به آیلتس 6.5 آکادمیک میباشند. قابل ذکر است که در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌توان بدون مدرک زبان اقدام نمود و دوره زبان را در کشور قبرس گذراند.

تحصیل در مقطع دکتری در کشور قبرس در بازه ی زمانی 3 تا 5 سال انجام می‌پذیرد. تحصیل در‌این مقطع نیاز به تایید استاد راهنما یا سوپروایزر دارد، در واقع رزومه علمی فرد متقاضی توسط استاد راهنما مورد بررسی قرار می‌گیرد و شخص در نهایت بعد از مصاحبه مورد قبول قرار گرفته و می‌تواند پذیرش تحصیلی دریافت نماید. در واقع باید پروپوزال خویش را به سوپروایزر ارائه دهید و با او مستقیما مکاتبه داشته باشید. از الزامات مورد نیاز‌این دوره تحصیلی دارا بودن مدرک زبان می‌باشد و معمولا مدرک زبان آیلتس بالای 7 مورد نیاز می‌باشد. در مقطع دکتری محدودیت سنی وجود ندارد و گپ تحصیلی اهمیت چندانی ندارد،ضمنا افراد می‌توانند حین تحصیل در مقطع دکتری در کشور قبرس به طور میانگین 30 ساعت در هفته مشغول به کار شوند.

لیست مطلوب ترین دانشگاههای قبرس در سال 2020

شهردانشگاهرنکینگ
نیکوزیاUniversity of Cyprus1
لفکشاUluslararasi Kibris Üniversitesi2
نیکوزیاUniversity of Nicosia3
فاماگوستاDogu Akdeniz Üniversitesi4
لفکشاYakin Dogu Üniversitesi5
گیرنهGirne Amerikan Üniversitesi6
نیکوزیاEuropean University Cyprus7
لیماسولCyprus University of Technology8
لفکهLefke Avrupa Üniversitesi9
نیکوزیاFrederick University 10

دانشجویان حین تحصیل اجازه کار به صورت پاره وقت را خواهند داشت و مدت زمان آن برای دانشجویان مقطع کارشناسی ۱۰ ساعت در هفته و دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد در نهایت ۲۰ ساعت در هفته خواهد بود.

درصورتی که دانشجویان بین المللی قصد ادامه تحصیل در‌این کشور را داشته باشند والدین و یا همسر وی به عنوان همراه نمی توانند از ویزا استفاده کنند و نهایتا با استفاده از ویزای توریستی ۹۰ روزه می‌توانند به‌این کشور وارد شوند.

اخذ پاسپورت قبرس از طریق سرمایه گذاری

زندگی در‌این کشور از راه سرمایه گذاری در قبرس همواره به دلایلی از قبیل سیستم مالیاتی به نفع سرمایه گذار می‌باشد و انگلیسی زبان بودن بیش از %۸۰ از جمعیت‌این کشور و همچنین دارا بودن پایین ترین آمار جرم و جنایت در بین کشور های اروپایی، همواره مد نظر بسیاری از سرمایه گذاران کشور های خارجی می‌باشد. کشور قبرس به زودی به عضویت اتحادیه شنگن به شمار خواهد آمد و از‌این جهت می‌تواند گزینه جذابی برای سرمایه گذاری باشد.

سرمایه گذاری از طریق خرید‌املاک و مستغلات و پروژه های زیرساختی

ما سبق برنامه خرید‌املاک و مستغلات در قبرس با مبلغی بین 2 الی 2.5 میلیون یورو انجام می‌شد. اما‌این برنامه آپدیت شده است. در حال حاضر شما تنها با 300 هزار یورو قادر خواهید بود که یک یا حداکثر دو ملک در قبرس را خریداری نمایید. برنامه جدید اخذ اقامت قبرس از طریق سرمایه گذاری شرایط دیگری دارد که به شرح ذیل است :

در‌این برنامه می‌توانید اقامت خود ، همسر ، فرزندان تا سن 25 سال و والدین خود و حتی والدین همسرتان را بگیرید

نه شما به عنوان درخواست کننده اصلی و نه هیچ یک از همران اجازه کار و‌امرار معاش از طریق کار در قبرس برای دیگران را ندارید.

به‌این منظور باید یک سورس مالی از خارج از  قبرس نشان دهید که اثبات کند تمکن مالی کافی برای گذران زندگی خود و همراهانتان خواهید داشت.

همچنین باید سپرده‌ای 30 هزار یورویی را در یکی از بانک های قبرس افتتاح نمایید که‌این مبلغ طی 3 سال بلوکه خواهد بود.

سرمایه گذاری از طریق شراکت در دارایی های مالی شرکتها و یا سازمان های قبرس

در‌این نوع از سرمایه گذاری فرد سرمایه گذار میبایست حداقل ۲ میلیون یورو را به منظور خرید و یا ثبت و یا مشارکت در شرکتهایی که در کشور قبرس وجود دارند سرمایه گذاری نماید. در‌این روش شرکت ها باید حتما در کشور قبرس بوده و حداقل ۵ شهروند قبرسی در‌این شرکتها  استخدام شوند.

سرمایه گذاری از طریق صندوق های سرمایه گذاری و یا کسب مجوز از سوی کمیسیون اوراق بهادار و بورس کشور قبرس

متقاضی میبایست در‌این روش واحدهایی را به مبلغ حداقل ۲ میلیون یورو را در صندوق های سرمایه گذاری جایگزین (AIF) خریداری کند. و یا‌اینکه مبلغ حداقل ۵۰۰ هزار یورو را به خرید سهام و اوراق قرضه دولتی اختصاص دهد. در‌این روش بعد از گذشت ۳ سال به فرد متقاضی اقامت دائم اعطا خواهد شد.

سرمایه گذاری ترکیبی

در‌این حالت فرد سرمایه گذار می‌تواند به صورت ترکیبی از موارد مطرح شده سرمایه گذاری خود را انجام دهد. در هر صورت مجموع سرمایه گذاری وی می‌بایست حداقل ۲ میلیون یورو شود.

اخذ پاسپورت قبرس از طریق بدنیا آمدن

طبق قاعده ی کلی، کشورها از دو اصل خاک و خون پیروی می‌کنند. بسیاری از کشورها از جمله کشورهای اتحادیه ی اروپا از قانون اصل خون تبعیت می‌کنند. بر‌این اساس کشور قبرس از قاعده خون نیز پیروی می‌کند. یعنی فرزندی که تازه متولد شده است بدون توجه به محل تولد تابعیت را بصورت مستقیم از پدر و مادر دریافت می‌نماید. این مقاله توسط آیلیسترز تهیه و جمع‌آوری شده، هرگونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع شرعا و قانونا حرام و غیر قانونی می‌باشد. طبق شرایطی که ذیلا ذکر شده است تابعیت والدین به فرزند منتقل می‌گردد.

افرادی که بعد از 16 آگوست 1960 متولد شده‌اند و پدر آنها در آن زمان تبعه ی قبرس بوده است.

افرادی که بعد از 11 ژوئن 1999 متولد شده‌اند و مادر آنها در آن زمان تبعه ی قبرس بوده است.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پاسپورت فرزند :

پاسپورت قبرس ۸

گواهی رسمی بدنیا آمدن

گواهی قانونی ازدواج والدین

کپی پاسپورت والدین

مدارک ثبت نام والدین قبرسی

پرداخت هزینه 20 یورو برای کپی اسناد و 54/8 یورو برای تمبر

اخذ پاسپورت قبرس از طریق ازدواج

یکی از روش های اخذ پاسپورت قبرس ازدواج با یک شهروند قبرسی می‌باشد. به طور کلی افرادی که تمایل به اخذ پاسپورت قبرس از طریق ازدواج را دارند می‌توانند در صورت رعایت الزاماتی به‌این‌امر دست یابند که در ادامه به شرح و بررسی کامل آن خواهیم پرداخت. اگر شخصی با یک تبعه ی قبرسی ازدواج کرده باشد حداقل باید مدت یک سال از ازدواج او بگذرد و همچنین دو سال قبل از تاریخ درخواست، باید در قبرس اقامت داشته باشد. عموما افرادی که با شهروندان قبرسی ازدواج می‌کنند باید سه سال از تاریخ ازدواجشان گذشته باشد و همچنین  نامه‌ای ارائه دهند که در آن دلیل درخواست را معلوم کنند. اگر مدت پنج سال از ازدواج شخص با شهروند  قبرسی گذشته باشد و دارای فرزندی باشند نیازی به ارائه ی‌این نامه نمی باشد. مدارک مورد نیاز برای اخذ پاسپورت قبرس از طریق ازدواج به شرح ذیل می‌باشد:

پاسپورت دانمارک

مدارک تولد متقاضی

مدارک عدم سو پیشینه

مدارک ازدواج

اسناد تولد فرزندان

مدارک شهروندی همسر قبرسی

کپی گذرنامه متقاضی

کپی پاسپورت همسر قبرسی

بیانیه‌ای از زندگی مشترک تایید شده در جلسه مقامات محلی

دو نسخه از درخواست که باید دارای دو تمبر به ارزش 54/8 یورو باشد

پرداخت مبلغ 300 یورو

اخذ پاسپورت قبرس از طریق پناهندگی

گفتنی است که آیلیسترز هیچ گونه خدمات و مشاوره‌ای در زمینه پناهندگی قبرس ارائه نمی دهد و‌این قسمت از مقاله صرفا جهت کسب اطلاعات بیشتر شما عزیزان شرح داده می‌شود.

اخذ اقامت قبرس از طریق پناهندگی قبرس ممکن است انتخاب خیلی از افراد باشد. قبرس جز کنوانسیون ژنو (کنوانسیون پناهندگی) هستند.  افرادی که نیت مهاجرت از طریق پناهندگی را دارند باید دلیل واقعی ارائه دهند، از نظر نژاد، مذهب، عقاید سیاسی، ملیت ، جنسیت یا گرایش جنسی در کشور خودش مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرد. در واقع از کشور خودش ترس داشته و ترسش کاملا واقعی بوده باشد.

فرد بعد از ورود به کشور قبرس، باید پس از یک ماه از رویدادهای زمینه ساز درخواست پناهندگی خود را ارائه دهد.

آنچه در درخواست لازم به ذکر است، اطلاعات شخصی و اسناد مدارکی که ثابت می‌کند ترس شخص کلاً واقعی بوده است. تا زمان بررسی درخواست، فرد اجازه اقامت قبرس را خواهند داشت. در صورت اخذ اقامت از طریق پناهندگی ابتدا پاسپورت خاکستری به شخص اعطا می‌گردد و پس از مدتی فرد می‌تواند جهت دریافت پاسپورت قبرس اقدام نماید .

متاسفانه‌ایرانیانی که برای اخذ پاسپورت از‌این طریق اقدام می‌نمایند معمولا متوسل به دروغ می‌شوند و حتی در صورتی که دلیل پناهجویی آنها در کنوانسیون پناهندگی قبول شود میبایست در شرایط دشوار کمپ زندگی کنند و از حق تحصیل و کار در ابتدای‌امر بهره مند نخواهند شد. جامعه به‌این افراد به چشم  وبال در اجتماع خود نگاه خواهد کرد و متاسفانه نمی توانند زندگی آسوده و آبرومندی را تجربه نمایند. با توجه به مسائل و مشکلات پناهندگی توصیه می‌شود که از روش های قانونی مهاجرت که در‌این مقاله به توضیح و بررسی علمی آن پرداخته شد اقدام نمایید.

پاسپورت قبرس و مدارک لازم

برای اخذ پاسپورت قبرس اسناد و مدارکی مورد نیاز است که باید به افسر مهاجرت یا همان آفیسر ارائه شود. تحویل و ثبت مدارک توسط خود فرد و بصورت حضوری در اداره ی مهاجرت کشور قبرس صورت خواهد گرفت و فقط تحویل اسناد برای افراد زیر 12 سال بصورت آنلاین‌امکان پذیر است. لیست اسناد برای ثبت درخواست پاسپورت قبرس که بطور کلی مورد نیاز هستند در ادامه برای شما آورده شده است.

فرم درخواست M.9G (یونانی/ترکی یونانیترکی و یا M.9E (انگلیسی)

کپی موجوز اقامت فرد در قبرس

بیمه درمانی فرد و همراهان

I. ID متقاضی پاسپورت

پاسپورت قدیمی و منقضی شده از جانب دولت قبرس (در صورت وجود)

گزارش اداره ی پلیس

گواهی ازدواج برای خانمی که تمایل به قبول نام خانوادگی همسر خود دارد

گواهی تولد

گواهی عدم سوء پیشینه

پرداخت مقدار 70.00 یورو (چک شخصی مورد قبول نمی باشد)

ارائه ی مدارک اشتغال برای افرادی که با استفاده از پیشنهاد شغلی وارد قبرس شده‌اند

شناسنامه و چند قطعه عکس 4*6

تمامی‌این مدارک باید به زبان انگلیسی یا یونانی ترجمه شوند و تمام پروسه ی صدور پاسپورت قبرس حدود 3 الی 4 ماه به طول می‌انجامد. ثبت درخواست در اداره ی مهاجرت کشورهای مختلف، نیازمند آگاهی کامل از پروسه های مرحله به مرحله ی آن می‌باشد که شما عزیزان برای افزایش دانش مهاجرتی خود می‌توانید به سایت آیلیسترز مراجعه نموده و یا با مشاورین مجرب آن تماس حاصل نمایید.

بر اساس آنچه که در مطالب فوق خواندید از شش روش، کار، سرمایه گذاری، تحصیل، بدنیا آمدن، ازدواج و پناهندگی‌امکان اخذ اقامت یا ملیت و پاسپورت قبرس می‌باشد. از میان موارد ذکر شده در  حال حاضر بهترین گزینه سرمایه گذاری می‌باشد، چون می‌توانند از‌این طریق در مدت زمان کوتاهی پاسپورت قبرس را به دست آورند. افرادی که می‌خواهند پاسپورت قبرس اروپایی را دریافت نمایند دقت کنند که با داشتن‌این پاسپورت می‌توانند به هر جای دنیا سفر کنند و هرجای اروپا که دوست داشته باشند می‌توانند زندگی کنند و از تمام‌امکانات اروپایی شدن برخوردار شوند. با توجه به تصمیمات اخیر کشور قبرس احتمال بسته شدن‌این سرمایه گذاری برای‌ایرانیان وجود دارد، پس بهتر است هرچه سریع تر با توجه به داشتن سرمایه لازم جهت سرمایه گذاری اقدام نمایید. نکته دیگر‌این است، افرادی که در کشور قبرس فرزندی به دنیا بیاورند بعد از گذشت 5 سال می‌توانند نسبت به دریافت پاسپورت اقدام نمایند.  شخص پس از سپری کردن 5 سال می‌تواند برای اقامت دائم درخواست داده و پس از گذشت 7 سال پاسپورت قبرس را دریافت کند.

 


خرید ملک و اخذ اقامت در قبرس

خرید ملک در قبرس به‌این معنا است که شما ۱۰۰% از حقوق قانونی مالکیت آن برخوردار هستید، مالکیت آن قطعی است و نیازی به داشتن شریک قبرسی ندارید. گام های خرید ملک در قبرس توسط خارجی ها در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر بسیار ساده است.

حداکثر متراژ ملک اعم از زمین، ویلا یا آپارتمان جهت مالکیت قطعی برای یک غیر اروپایی، ۴,۰۱۴ متر مربع می‌باشد.

املاک و مستغلات در قبرس، مانند هرجای دیگر دنیا، با قیمتهای متنوعی از چند هزار یورو الی چند میلیون یورو عرضه میشوند. برای ملکهای بیشتر از ۱۰۰,۰۰۰ (صد هزار) یورو نیز میتوان تسهیلات با نرخ بهره بسیار پایین گرفت.

مزایای خرید خانه در قبرس:

به علت تغییرات اخیر توسط دولت قبرس، برای ملیتهای غیر اروپایی نیز‌امکان دریافت ویزای اقامت دائم کشور قبرس و تجربه یک زندگی اروپایی از طریق خرید ملک وجود دارد.

طبق ضوابط موجود، توابع دیگر اروپایی که حداقل ۳۰۰،۰۰۰ (سیصد هزار) یورو جهت خرید ملک در قبرس سرمایه گذاری کنند،‌امکان دریافت اقامت دائم را خواهند داشت. نکته‌ای که وجود دارد‌این است که طبق قانون شما باید حتما ۲۰۰,۰۰۰ (دویست هزار) یورو سرمایه داشته باشید و الباقی را میتوانید بصورت اقساط (وام و تسهیلات) پرداخت نمایید.

از‌این طریق شما و خانواده تان می‌توانید از کلیه مزایا و‌امنیت‌این کشور اروپایی همانند ساکنان آن بهره مند شوید. فرزندان زیر ۱۸ سال به همراه شما مشمول دریافت اقامت می‌شوند و از کلیه‌امکانات آموزشی و بهداشتی بهره مند خواهند بود.

راه های دریافت اقامت از طریق خرید ملک:

راه اول:خریداری ملک با سرمایه کمتر از ۳۰۰،۰۰۰ ( سیصد هزار) یورو

در‌این مورد شما می‌توانید تقاضای ویزای موقت کنید. این ویزا در زمانی خوب است که شما برای اقامت دائم عجله‌ای ندارید.

زمانی که شما ملکی را در قبرس خریداری می‌کنید، صرف نظر از هزینه ها آن، حق درخواست ویزای مالتیپل را دارید. این ویزا به شما اجازۀ ورود مکرر به قبرس را در هر زمان می‌دهد. دارندگان‌این ویزا نباید بیش از ۹۰ روز متوالی یا بیش از ۱۸۰ روز در سال، خارج از قبرس اقامت داشته باشند.

بعد از ۳ سال قرار داشتن تحت شرایط ویزای موقت ، اجازه درخواست ویزای دائم خواهید داشت.

بعد از ۵ سال قرار داشتن تحت شرایط ویزای موقت ، دریافت اقامت دائم آسان خواهد بود (شرکت ما روشهایی را می‌شناسد که می‌توان به طرق قانونی‌این مدت زمان را کاهش داد)

ویزای موقت معمولا یک ساله صادر می‌شود و هر سال قابل تمدید می  باشد (شرکت ما با روشهای قانونی قادر است در بعضی موارد‌این مدت زمان را به دو سال افزایش دهد.

شرایط لازم جهت دریافت ویزای موقت از طریق خرید ملک:

هدف شما برای درخواست ویزا،  باید زندگی در قبرس بدون نیاز به کار کردن باشد.

متقاضی باید فرد موجهی بوده و هیچگونه سابقه کیفری نداشته باشد.

متقاضی باید توانایی تامین مالی خود و وابستگانش را از طریق ارائه گزارش مالی اثبات کند.

روش دوم:خرید ملک با سرمایه بیش از ۳۰۰،۰۰۰ (سیصد هزار) یورو

در‌این روش شما اقامت دائم دریافت می‌کنید. مزیت‌این روش‌این است که اقامت شما دائم بوده و محدودیت زمانی برای اقامت در قبرس نخواهید داشت.

اجباری ندارد که‌این مبلغ فقط در یک واحد سرمایه گذاری شود و می‌توان به عنوان مثال یک ویلا و یک مغازه خرید. همچنین برای برخی ملک ها می‌توان تسهیلات گرفت ولی نکته‌ای که وجود دارد‌این است که طبق قانون شما باید حتما ۲۰۰,۰۰۰ ( دویست هزار) یورو سرمایه داشته باشید و الباقی را میتوانید بصورت اقساط (وام و تسهیلات) پرداخت نمایید.

شرایط لازم جهت اخذ اقامت دائم از طریق خرید ملک:

هدف شما برای درخواست اقامت ، باید زندگی در قبرس بدون احتیاج به کار کردن باشد.

متقاضی باید فرد موجهی بوده و هیچگونه سابقه کیفری نداشته باشد.

متقاضی باید توانایی تامین مالی خود و وابستگانش را از طریق ارائه گزارش مالی اثبات کند.

فروشنده حق برخورداری از معافیت های مالیاتی بیشتری در مورد پرداخت هزینۀ انتقال ، تورم سالانه و مخارج دیگری که صرف خانه شده است ،  را دارد.

در صورتیکه ارزش یک ملک مسکونی ۸۵.۴۳۰ ، ۰۷ یورو باشد و مالک آن حداقل ۵ سال متوالی در آن اقامت داشته باشد ،  معاف از مالیات می‌شود.

ثبت قرارداد

خریدار مسئول پرداخت هزینه ثبت قرارداد به شرح زیر می‌باشد.

برای‌املاک تا سقف ۱۷۰.۸۶۰ ، ۱۴ یورو به ازای هر ۱۰۰۰ یورو ،  ۱.۵ یورو و از ۱۷۰.۸۶۰ ، ۱۴ یورو به بالا ،  به ازای هر ۱۰۰۰ یورو ،  ۲ یورو باید پرداخت کند. این مبلغ باید ظرف مدت ۳۰ روز پس از‌امضای قرارداد پرداخت شود.

مالیات بر ارث

مالیات بر ارث از اول ژانویۀ ۲۰۰۰ لغو شده است. طبق بند ۷۸ اساسنامۀ ۲۰۰۰.۱

مالیات شهرداری

این مالیات سالانه با توجه به متراژ ملک در حدود ۸۵ یورو الی ۲۶۰ یورو هستند که بابت جمع آوری زباله ،  روشنایی خیابان ها ،  فاضلاب و … پرداخت می‌شود.

هزینۀ‌امکانات اولیه مثل آب ،  برق و تلفن بطور جداگانه بر اساس کنتور مربوطه خوانده و محاسبه می‌گردد.

انتقال سند‌املاک و مستغلات

انتقال مالکیت از فروشنده به خریدار با یک روش ساده از طریق ادارۀ ثبت اسناد قبرس، یا توسط خود خریدار یا با انتصاب یک شخص ثالث با وکالتنامه انجام می‌پذیرد. انتقال مالکیت احتیاج به مجوز از شورای وزیران دارد.

هزینه های انتقال سند‌املاک و مستغلات توسط ثبت اسناد به منظور انتقال مالکیت ، به عهدۀ خریدار می‌باشد. هزینه های انتقال ،  هنگام انتقال سند به نام خریدار ،  باید پرداخت شود. خریدار تنها مسئول پرداخت هزینه های انتقال است. در صورتیکه ملک در نام های مشترک به عنوان مثال، یک زوج ( زن و شوهر) و یا دو نفر، ثبت شود، دلیل مبلغ ملک تقسیم بر دو می‌شود هزینه های انتقال کاهش می‌یابد.

مجموعه طرح و خبر صبا در تمام مراحل شما را پشتیبانی خواهد کرد.

وام مسکن

بانک های تجاری قبرس مجاز به ارائۀ تسهیلات وام مسکن به متقاضیان محلی و هم چنین به خارجی ها برای خرید‌اموال خویش هستند

در تمام کشورهای اروپایی ، وضعیت و نرخ های پایه وام های بانکی توسط اتحادیه اروپا مشخص و اعلام می‌گردد. نرخ پایه در سال ۲۰۰۹ به حداقل تمام زمان های خود ، یعنی ۱ درصد رسید. ولی در ماه های میانی سال ۲۰۱۲ به دلیل رکود سنگین اقتصادی و بالا رفتن مالیات ها در کشورهای اتحادیه اروپا بهره های بانکی به ۸.۵% درصد نیز رسیده است.

اطلاعات عمومی در مورد وام مسکن

وام مسکن میتوانند ارز خارجی  ( CHF ،  GBP ،  USD ،  و غیره) یا به یورو باشد.

دورۀ بازپرداخت وام مسکن با ارز خارجی حداکثر تا ۱۵ سال می‌باشد.

دورۀ بازپرداخت وام مسکن با واحد پولی یورو حداکثر ۲۵ سال می‌باشد.

در هر دو مورد سن متقاضی به علاوۀ مدت وام مسکن از ۷۰ سال نباید تجاوز کند.

حداکثر مبلغ وام می‌تواند تا ۷۰% ارزش ملک خریداری شده باشد( با توجه به رتبه بندی اعتباری مشتری). در زمینه اخذ وام جهت هموطنان‌ایرانی، متخصصان طرح و خبر آیلیسترز به شما مشاوره خواهند داد.

بازپرداخت وام مسکن به صورت ماهانه یا ۳ ماهه می‌تواند باشد.

به‌ایرانیان عزیز پیشنهاد می‌کنیم به یورو وام بگیرند. مگر‌اینکه شما در کشور دیگری زندگی می‌کنید که ارز با ثباتی دارد و یا درآمد شما مثلا به دلیل تجارت با کشور کانادا به دلار کانادا می‌باشد. نرخ بهره ارزهای مختلف با هم متفاوت است. برخی ارزها مانند ین، بهره هایی تا ۱.۵ درصد هر ساله دارند.

شما باید یک حساب ارزی در قبرس به یورو داشته باشید. همچنین می‌توانید حساب های متعددی به ارزهای دیگر معتبر در دنیا داشته باشید. قبرس کشور بسیار مهمی در زمینه‌امور مالی ، فارکس ، فیوچرز و کامدیتی می‌باشد و اغلب شرکت های بزرگ دنیا و بروکر های بین المللی در‌این کشور دفتر فعال دارند.

بیمه عمر می‌تواند شرایط وام بانکی را بهبود بخشد. البته شما در مجموع بهره ماهیانه بیشتری می‌دهید ولی در مقابل اگر خانه را با وام آن بفروشید ارزش وام بیشتر است و همینطور اگر صاحب خانه در طول زمان پرداخت فوت نماید ، بانک بعد از کسر باقیمانده وام ، ارزش بیمه نامه را پرداخت می‌نماید.

می توانید وام را به صورت استهلاکی ( اصل و سود) بازپرداخت نمایید و یا در ابتدا (مثلا ۵ سال) سود بپردازید و سپس اصل پول. روش اول توصیه می‌گردد.

دریافت وام هزینه های ثابتی نیز دارد. نظیر تمبر و بیمه و غیره که بین ۵۰۰ الی ۲۰۰۰ یورو برای خانه‌ای بین ۸۰ هزار یورو تا چند میلیون یورو است.

بانک برای تحلیل درخواست شما ، مدارک مالکیت در کشور خودتان ، مدارک وضعیت کار و درآمد شما ، تمکن بانکی از بانک شما در‌ایران ، قبض آب ، برق یا تلفن را از شما خواهد خواست که می‌باید به زبان انگلیسی ترجمه رسمی و مورد تایید دادگستری قرار گرفته باشد.

مدارک دیگر مالی و شغلی نیز می‌تواند به شما کمک بسیاری بنماید.

اسناد و اطلاعات مورد نیاز بانک ها :

مشخصات مشتری ( جزئیات شخصی ، شغل ، طول مدت قرارداد کار در صورتیکه خودشان کارفرما باشند.)

کپی پاسپورت (صفحۀ عکس و اطلاعات شخصی)

لیستی از بدهی های موجود ( در صورت وجود)

استعلام از بانک

تکمیل مدارک درآمد شخصی

شواهدی از درآمد یا فیش حقوقی یا گواهی اشتغال به کار از کارفرمای خود و یا پرینت حساب های کاری

توافق نامۀ خرید

پرینت حساب های بانکی در ۳ ماه اخیر

کپی از پرداخت هایی که برای ملک در حال حاضر شده است.

باز کردن و فعال کردن حساب بانکی