اقامت قبرس

-

اقامت قبرس و بررسی آن

اقامت قبرس، شرایط و راه‌های اخذ اقامت قبرس و مهاجرت به این کشور در این پست مورد ارزیابی و تحلیل علمی قرار می‌گیرد. اقامت قبرس به چه صورت به دست می‌آید؟ روش‌های گوناگون اخذ اقامت قبرس چیست؟ شرایط دریافت اقامت و تابعیت قبرس به چه صورت است؟ آیا با سرمایه گذاری در قبرس قادر هستیم اقامت این کشور را به دست آورد؟ ما در این پست به این پرسش‌ها و سایر سؤال های شما در خصوص اقامت کشور قبرست را توضیح داده و به نحوه ساده و مختصر، بنیادی‌ترین و اساسی‌ترین نکات اطراف آن را خدمت شما درخواست کنندگان و دوستان بیان می‌کنیم. در سال‌های گذشته کشور قبرس به علل گوناگون، نظر بسیاری از اشخاص را جهت مهاجرت و اقامت به سوی خود کشیده کرده است که دراین مطلب انواع راه‌های مهاجرت به قبرس را شرح نموده و در مورد هریک از این راه‌ها توضیحات مورد نیاز را ارائه می‌دهیم. امید داریم این پست که به دستت آیلیسترز به نگارش در آمده، همه‌ی پرسش‌ها و ابهامت ذهنی شما را از میان ببرید و اگاهی کاملی در خصوص مهاجرت به قبرس و روش‌های دریافت اقامت این کشور به شما دوستان ارائه دهد. در صورت احتیاج به اطلاعات تکمیلی با کارشناسان آیلیسترز ارتباط برقرار کرده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

اقامت قبرس و شرایط عمومی آن

زندگی در قبرس و اقامت این کشور را می‌توانید از راه‌های متعددی به دست آورید.متقاضیان ورود به این کشور و اخذ اقامت قبرس قادر هستند بسته به نوع شرایط خود، از راه‌های متعددی به این امر اقدام کنند. علاقه‌مندان ورود به قبرس باید پیش از ورود به این کشور اگاهی در مورد این کشور و شرایط کلی این کشور داشته باشند. کشور قبرس در شرق دریای مدیترانه جای گرفته و پایتخت آن نیکوزیا نام دارد. جالب توجه است که این کشور به دو قسمت قبرس شمالی (بخش ترک نشین) و قبرس جنوبی (بخش یونانی نشین) تفکیک شده است.

زبان رسمی این کشور دو زبان ترکی و زبان یونانی می‌باشد. یونانیانی که ساکن این کشور هستند، مذهب ارتودکس دارند گرچه ترک‌های ساکن این کشور مسلمان می‌باشند. متقاضیان اخذ اقامت قبرس مدنظر داشته باشند، قبرس سومین جزیره بزرگ در دریای مدیترانه می‌باشد. کل جمعیت این کشور 1 میلیون صد هزار نفر می‌باشد که 77% شهروندان این کشور را یونانیان و 23% شهروندان این کشور را ترک‌ها سازمان می‌دهند. در ادامه راه‌های متعدد ورود به این کشور را برای شما دوستان توضیح می‌دهیم.

اقامت قبرس از طریق کار

یکی از راه‌های دریافت اقامت قبرس، اقامت کاری می‌باشد. برای کار و گرفتن اقامت کاری باید یک کارفرما در این کشور پیدا کرد. فرد باید بعد از پیدا کردن کارفرما اقدام به دریافت مجوز اقامت این کشور کند. کارفرمای فرد بر اساس قوانین، قانون کار کشور قبرس، ملزم است با قرارداد کاری منعقدشده به وزارت کار این کشور رجوع کند و تقاضای جواز استخدام نیروی خارجی بدهد. چنانچه اداره مربوطه تشخیص دهد، هیچ یک از شهروندان و ساکنان قبرس برای شغل مد نظر کارفرما مناسب نبوده و واجدالشرایط نیستند و کارفرما قادر نیست در شغل و موقعیت شغلی مربوطه فردی قبرسی را استخدام کند؛ قرارداد کاری وی امضا و تائید شده و قادر است برای گرفتن جواز کار و اقامت تقاضا بدهد

جهت کار در کشور قبرس اصلی ‌ترین قدم کاریابی می‌باشد و برای این امر درخواست کنندگان کار در قبرس، مطلوب است از لیست مشاغل مورد احتیاج و مشاغلی که در قبرس شرایط کاری مطلوبی دارند، اگاه باشند.

مشاغل مورد نیاز در کشور قبرس عبارتند از:
  • مهندسی IT
  • مهندسی برق
  • مدیریت هتل و مدیریت توریسم و اقتصاد

گرچه اقامت کاری فرد کلاً تا 4 سال در کشور قبرس قابل تمدید است و پس از 4 سال فرد قادر نیست اقامت کاری خود را تمدید کند، به جز در مواقعی مانند هنگامی که فرد به استخدام یک شرکت بزرگ با گردش حساب بالا در قبرس درآمده باشد و کار فرد تخصصی باشد. همه‌ی این موارد برای فردی که قصد دریافت اقامت بلند مدت کشور قبرس را دارد، باید مد نظر گرفته شود. افراد فروانی به سبب همین قانون قادر نیستند اقامت کاری خود را در سال پنجم تمدید کنند و مجبور هستند به کشور خود بازگردند. گرچه از نکات منفی اقامت قبرس از روش کار، به اجازه همراه داشتن خانواده پس از 2 سال می‌توانیم اشاره کنیم که این نکته برای متقاضیانی که متأهل هستند شاید خیلی قابل توجه باشد.

پیش از هر انجام کاری جهت دریافت اقامت کاری در قبرس می‌بایست درصد بیکاری این کشور را هم مدنظر داشت، میانگین درصد بیکاری در سال‌های 2000 تا 2019 نزدیک به 7.86 درصد بوده است که در ماه سپتامبر 2013 بیشترین مقدار نرخ بیکاری حدود 16.70 درصد به ثبت رسیده است. در ژانویه 2019 نرخ بیکاری در قبرس به 7.4 درصد رسیده است. نمودار پایین میزان نرخ بیکاری برای سال 2018 و 2019 را نمایش می‌دهد.

اقامت قبرس از طریق تحصیل

اقامت قبرس از طریق تحصیل یکی دیگر از راه‌های گرفتن اقامت این کشور می‌باشد. تحصیل در قبرس به سبب مخارج پایین و دانشگاه‌های معتبر جزو گزینه‌های افراد متقاضیان تحصیل در خارج کشور می‌باشد. در سال های گذشته تحصیل در دانشگاه‌های معروف قبرس مانند EMU و دانشگاه ملی قبرس درخواست کنندگان فراوانی داشته و در رشته‌هایی مانند پزشکی، هتل داری و علوم کامپیوتر مقدار این درخواست کنندگان فراوان‌تر از دیگر رشته‌ها بوده است. گرچه در کشور قبرس پس از پایان تحصیل، دریافت اقامت مشروط به پیدا کردن کار و داشتن پیشنهاد شغلی می‌باشد که فرد بعد از تحصیل قادر باشد اقامت خود را تبدیل به اقامت کاری کند. جهت تحصیل در کشور قبرس شخص احتیاج به داشتن مدرک انگلیسی دارد ولی بعضی قادرند در دوره‌هایی که به زبان یونانی یا ترکی ارائه می‌شود حضور پیدا کنند. مخارج تحصیل در کشور قبرس عموماً بین 4 الی 10 هزار یورو می‌باشد. همچنین بعضی دانشجویان با کارنامه‌های قوی و نمرات خوب قادرند تقاضای بورسیه تحصیلی بدهند و از حمایت‌های مالی جانبی استفاده کنند.

برخی از بورسیه های تحصیلی در کشور قبرس:
  • بورسیه IAL برای دانشجویان دکترا
  • بورسیه دوره های هنری HKADC
  • برنامه بورسیه ریچی جنینگز
  • بورسیه تحقیقاتی Canon
  • بورسیه های NWO

اقامت قبرس از طریق سرمایه گذاری

گزینه اقامت قبرس و تابعیت این کشور از طریق سرمایه گذاری نیز یکی از روش‌های اخذ اقامت و تابعیت و مهاجرت به این کشور می‌باشد.

سرمایه گذاری در قبرس و اخذ تابعیت از طریق آن:
قبرس جزو انگشت‌شمارترین کشورهایی می‌باشد که تابعیت و گذرنامه‌ی خود را از طریق سرمایه گذاری اعطا می‌کند. برای دریافت پاسپورت کشور قبرس فرد باید به مبلغ 2 میلیون یورو در املاک این کشور سرمایه گذاری کند. از این راه فرد در ظرف مدت کمتر از 6 ماه گذرنامه‌ی کشور قبرس را به دست میاورد. این تابعیت به فرد اجازه زندگی، تحصیل، کار و سرمایه گذاری در کلیه‌ی کشورهای اروپایی مانند آلمان، فرانسه و هلند را می‌دهد. این سرمایه گذاری بعد از 3 سال قابل بازگشت می‌باشد و فقط مبلغ 500 هزار یورو باید در کشور قبرس بماند.

سرمایه گذاری در قبرس و اخذ اقامت :
چنانچه فردی در کشور قبرس به مبلغ 300 هزار یورو در املاک سرمایه گذاری انجام دهد قادر است اقامت بلند مدت کشور قبرس را دریافت کند و این اقامت برای فرد شرط حضور ندارد و قادر است با همین اقامت حتی در این کشور زندگی نکند. این اقامت به فرد، پدر و مادر و همسر و فرزندان مجرد تا 25 سال تعلق خواهد گرفت.

اقامت قبرس از طریق پناهندگی

اقامت قبرس از طریق پناهندگی یکی از روش های ورود به این کشور می باشد که به هیچ وجه از سوی آیلیسترز مورد تایید نمی باشد و از ارائه هرگونه خدماتی در مورد پناهندگی معذروریم. در خصوص پناهندگی در قبرس باید این نکته را مدنظر داشته باشید که کشور قبرس از گروه کشور هایی می باشد پناهنده نمی پذیرد و به اصطلاح comella محسوب می شود. درخواست کنندگان ورود به این کشور حتما مدنظر داشته باشند که قادراند به چند طریق در این کشور تقاضای پناهندگی داشته باشند. متقاضیان ورود به این کشور مدنظر داشته باشند در صورت ورود شما برای پناهنده شدن و اخذ اقامت قبرس شما را زندانی می نمایند و همسر و فرزند شما را هم از شما جدا می کنند در بعضی موارد دیده شده است که فرزندان درخواست کنندگان،از آن ها گرفته می شود و به یتیم خانه ها تحویل داده می شود و این موضع سبب می‌شود که پناهندگان گرفتار مشکلات روحی و روانی شوند. درخواست کنندگانی که تقاضای ورود به این کشور را دارند قادرهستند ازسایر روشها برای ورود به این کشور اقدام نمایند. درخواست کنندگان قادرهستند برای کامل کردن آگاهی خود در زمینه ی اخذ اقامت قبرس و پناهندگی در این کشور از لینک زیر استفاده کنند.

اقامت قبرس از طریق ازدواج

اقامت قبرس و اخذ تابعیت این کشور می‌تواند از راه ازدواج باشد. درخواست کنندگان قادر هستند با شهروند این کشور ازدواج کرده و تقاضای اقامت در این کشور را داشته باشند. اشخاصی که این گونه تقاضا را دارند باید اثبات کنند ازدواج آن‌ها جعلی نیست و مدارکی را ارائه دهند مبنی بر این که در سال‌های گذشته ارتباطی با یکدیگر داشتند و زوج باید دست کم 2 تا 3 سال در این کشور به صورت مشترک زندگی کنند و بدین گونه قادر هستند تقاضای ویزای همراه برای اقامت در قبرس را داشته باشند. دولت این کشور ازدواج را برای اشخاص زیر 18 سال ممنوع کرده است. این پست توسط آیلیسترز نگارش شده است و هر نوع نسخه برداری از آن بدون ذکر منبع غیرقانونی و حرام می‌باشد. درخواست کنندگان باید ازدواج خود را در مکان‌های ثبتی و ازدواج این کشور ثبت نمایند.

اقامت قبرس و اخذ تابعیت از طریق تولد

اقامت قبرس و دریافت تابعیت این کشور از طریق تولد وابسته به شرایط اشخاص می‌باشد. سیستم تولد در جهان به 2 اساس خاک و خون می‌باشد. کشورهایی از سیستم خاک پیروی می‌کنند در صورت تولد فرزند مهاجران در این کشور به فرزند به دنیا امده، گذرنامه‌ی این کشور را اعطا می‌نمایند. از نمونه این کشورها می‌توان به کشورهایی مانند آمریکا، کانادا، مکزیک، برزیل، آرژانتین و… اشاره نمود. کشور قبرس از قبیل کشورهایی می‌باشد که از سیستم خون پیروی می‌کند و درخواست کنندگانی که تقاضای اخذ تابعیت این کشور را دارند باید از والدین قبرسی و یا پدر یا مادری باشند که ملیت یا جواز اقامت دائم این کشور را داشته باشند. درخواست کنندگان مدنظر داشته باشند که دریافت اقامت و ملیت فرزند سبب دریافت تابعیت والدین نمی‌شود.

اقامت قبرس برای هنرمندان و افراد فوق موفق

اقامت قبرس برای هنرمندان و ورزشکاران و کارگران فوق تخصصی شرایط ویژه ای نظیر برخی کشورها مثل آمریکا، کانادا و استرالیا ندارد. البته طبق قوانین کشور قبرس شخصی که متقاضی کار در این کشور باشد، باید با یافتن کارفرمای مورد نظر خود و اخذ اجازه کار از اداره کار کشور قبرس ویزای کار اخذ نماید و اقامت موقت این کشور به او تعلق می‌گیرد.

با توجه به آنکه اقامت کاری در کشور قبرس پس از 4 سال دیگر تمدید نخواهد شد، اشخاص متقاضی کار در این کشور پس از اتمام 4 سال مجبور به بازگشت به کشور خود می شوند و نمی توانند اقامت بلند مدت این کشور را دریافت کنند اما برای هنرمندان یا ورزشکاران و فوق متخصصان شرایط خاصی در نظر گرفته شده است که این افراد با مستند کردن تخصص خود و تائید دولت قبرس می توانند تا 5 سال و بیشتر این اقامت را تمدید کنند و پس از 5 سال اقامت طولانی مدت این کشور را دریافت کنند.

اقامت قبرس و هزینه های زندگی در قبرس

اشخاصی که در پی مهاجرت به قبرس و دریافت اقامت این کشور می باشند، باید پیش از ورود به این کشور از مخارج این کشور اطلاع و آگاهی داشته باشند، مخارج زندگی در قبرس قائم به فرد می باشد به معنای اینکه مخارج زندگی از هر فرد یا خانواده به فرد یا خانواده دیگر متفاوت می باشد، اقامت قبرس و ورود به این کشور احتیاج به ارزیابی همه مخارج زندگی دارد. مخارج زندگی در این کشور 34.07% بیشتر از ایران می باشد درخواست کنندگان اقامت قبرس مدنظر داشته باشند مخارج اجاره ملک در این کشور 14.53% بیشتر از ایران می باشد.

غذا در رستوران ارزان 10 یورو
غذا در رستوران متوسط برای 2 نفر 40 یورو
یک فنجان قهوه 3.01 یورو
نوشابه 0.33 لیتری (کوکا یا پپسی) 1.46 یورو
بطری آب 0.33 لیتری 0.69 یورو
شیر یک لیتری 1.34 یورو
نان سفید 500 گرمی 1.38 یورو
بسته تخم مرغ دوازده عددی 2.54 یورو
پنیر محلی یک کیلوگرمی 7.83 یورو
1 کیلو گرم سینه مرغ 6.72 یورو
1 کیلوگرم گوشت گاو 8.66 یورو
یک لیتر بنزین 1.27 یورو
بلیط یک طرفه 1.50 یورو
بلیط ماهیانه حمل و نقل 40 یورو
استفاده از تاکسی هر کیلومتر 0.73 یورو
عضویت باشگاه بدنسازی 51.67 یورو
آپارتمان یکخوابه داخل شهر 563 یورو
آپارتمان یکخوابه حومه شهر 457 یورو
آپارتمان سه خوابه داخل شهر 965 یورو
آپارتمان سه خوابه خارج شهر 760 یورو

اقامت قبرس و اخذ تابعیت قبرس

اقامت قبرس و دریافت تابعیت کشور قبرس از چند روش میسر می باشد. اقامت موقت قبرس با پذیرش دوره های تحصیلی، پیدا کردن کار و اخذ اقامت کاری و زیرمجموعه های دیگر ویزاهای کاری نظیر ویزا کار داوطلبی قابل اخذ است. ولی برای دریافت اقامت طولانی مدت و دائم کشور قبرس شخص باید حداقل 5 سال در کشور قبرس اقامت قانونی داشته باشد و بعد از آن می تواند تقاضای اقامت دائم بدهد. گرچه این قانون شامل اشخاص دانشجو و پناهنده نمی شود. همینطور اشخاصی که مبلغ 300 هزار یورو در املاک نوساز قبرس سرمایه گذاری انجام می دهند، می توانند اقامت بلند مدت این کشور را دریافت کنند.

تابعیت و پاسپورت کشور قبرس به چند طریق اعطا می شود. از طریق تولد که والدین شخص در صورتی که از اتباع قبرس باشند به فرزند نیز این تابعیت تعلق می‌گیرد و همینطور اشخاصی که در کشور قبرس به مدت 7 سال زندگی کنند، می تواند تقاضای پاسپورت کشور قبرس را بدهد. همینطور اشخاصی که به مبلغ 2 میلیون یورو در املاک کشور قبرس سرمایه گذاری کنند نیز پاسپورت و تابعیت کشور قبرس را دریافت می‌کنند.